Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/string/string.php on line 27

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/string/string.php on line 29

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/string/string.php:27) in /home2/ceplir/public_html/new/plugins/system/languagefilter/languagefilter.php on line 111

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/string/string.php:27) in /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/input/cookie.php on line 87

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/filter/input.php on line 656

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home2/ceplir/public_html/new/libraries/joomla/filter/input.php on line 659
اعطای کرسی مولوی‌پژوهی به دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد
اخبار و رویدادها

 

(نقل از خبرگزاری مهر، گروه استان ها )

 

-        صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد علم ایران) در سال ۱۳۸۲ با هدف حمایت از پژوهشگران و فناوران کار خود را آغاز کرد، فعالیت‌های اصلی این صندوق تاکنون شامل حمایت از طرح‌های پژوهشی، دوره‌های پسادکترا، ثبت اختراعات، کرسی پژوهشی، پژوهانه (گرنت) و پشتیبانی از ایجاد و توسعه مراکز نوآوری است.

اعطای کرسی پژوهشی از جمله اقدامات ویژه‌ صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد علم ایران) است که در شکلی محدود به استادان شاخص یا نهادهای موثر تعلق می‌گیرد بدین ترتیب که بنیاد علم ایران از طریق رصد فعالیت‌های علمی در سطح کشور و مشاوره با صاحبنظران و گروه‌های علمی و دانشگاهی‌ تصمیم می‌گیرد این جایزه‌ پژوهشی را به کسی اعطاء کند.

تاکنون بیشتر این کرسی‌ها به رشته‌های فنی، مهندسی و پزشکی اعطاء شده است اما توجه مدیران این نهاد به ادبیات و ضرورت بهره‌مندی بیشتر مردم از متون ارزشمند ادبی باعث شده که حمایت از پژوهش های ادبی نیز در کانون توجه قرار گیرد.

بدین ترتیب برای نخستین بار در کشور کرسی پژوهشی مولوی‌پژوهی به جناب آقای دکتر سید علی‌اصغر میرباقری‌فرد، رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و مدیر قطب علمی تحقیق در متون حکمی و عرفانی، اعطاء شده است. بر این اساس گفت و گویی با ایشان انجام داده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

آقای میرباقری فرد به عنوان نخستین سوال هدف از تشکیل این کرسی را بفرمایید؟

این کرسی در پی محقق‌ساختن دو هدف عمده شامل ارائه یافته‌های جدید و نوآورانه در زمینه مولوی‌پژوهی با تأمل در مبانی روش تحقیق، احیا و تصحیح متون در زمینه مولوی پژوهی و دیگری فراهم‌ساختن زمینه مناسب برای استفاده از ظرفیت‌های مَشرب عرفانی مولانا برای اعتلای فرهنگ جامعه در داخل و خارج از کشور منطبق بر عناصر و محورهای فرهنگ اسلامی ایرانی است.

از طریق ارتقاء کیفی روش تحقیق و استفاده از منابع اصیل در حوزه مولوی‌پژوهی زیرساخت های مناسبی برای تحقق اهداف برنامه کرسی فراهم آمده و برون‌دادهای درخور توجهی به دست آمده است.

چرا جایگاه مولوی در فرهنگ ما و در خارج از کشور قابل توجه است و چگونه از این ظرفیت می توان استفاده کرد؟

بدان سبب که خاستگاه اصلی عرفان اسلامی، فرهنگ اسلامی است، عرفان اسلامی حامل پیام های بسیار شفاف و روشنگر برای همه جهانیان است و این پیام ها در آثار مولوی به شیوه‌ای هنری و متناسب ارائه شده است.

در واقع آراء و آثار مولوی از دو جهت اهمیت دارد، یکی اینکه مولوی از بزرگ‌ترین عارفان سنت اول عرفانی است که در سده هفتم این سنت را به اوج رسانده و مفاهیم بلند عرفانی را به بیان آورده است و دیگر اینکه مولوی با بیان تعالیم و مواجید عرفانی در قالب زبان فارسی، نقش مهمی در شکوفایی و ارتقاء جایگاه زبان فارسی داشته است.

در واقع آثار مولانا از مهم‌ترین ظرفیت هایی است که در آنها دو عنصر مهم عرفان اسلامی و زبان فارسی با تعامل و تأثیر متقابل بر یکدیگر توانسته‌اند هم مفاهیم غنی و ژرف عرفانی را به بیان درآورند و هم بر ظرفیت و توانایی زبان فارسی بیافزایند.

در ارتباط با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در حوزه مولوی‌پژوهی و فعالیت‌هایی که تاکنون در این ارتباط انجام شده توضیحاتی ارائه فرمایید.

در این زمینه فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است، نخست آن که زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای تحقق اهداف کرسی فراهم آمده است، دوم آن که شبکه‌ای از اعضای هیئت علمی متخصص و صاحب نظر تشکیل شده است و سوم آن که چند کارگروه تخصصی برای ارائه یافته‌های تازه در حوزه مولوی‌پژوهی و کاربردی‌سازی نتایج پژوهش ها در این حوزه فعال شده‌اند، به ویژه اینکه در بخش مطالعات میان‌رشته‌ای در زمینه‌های جامعه‌شناسی، روانشناسی و هنر فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.

علاوه بر آن در زمینه به کارگیری امکانات رایانه‌ای به ویژه متن‌کاوی نیز گام های بلندی برداشته شده که نتایج آن در ماه های آتی بروز و ظهور می‌یابد.

همچنین از طریق شرایطی که صندوق فراهم آورده مقدمات استفاده از دو محقق پسادکتری برای پیشبرد اهداف کرسی مهیا شده است.

دستاوردهایی که این کرسی پژوهشی در میان جامعه علمی کشور و عموم مردم جامعه خواهد داشت؟

این کرسی دستاوردهای محسوس و مشخصی خواهد داشت که در آنها چند مسئله محوری مانند استفاده و بهره‌گیری از نتایج این پژوهش‌ها برای رفع نیازهای زبانی، ادبی و فرهنگی جامعه، تولید علم در حوزه مولوی پژوهی از طریق تصحیح و تحقیق متون مهم مربوط به مولوی‌پژوهی، استفاده از ظرفیت های میان رشته‌ای برای پاسخگویی به نیازهای جامعه در کانون توجه قرار خواهد داشت.

در حال حاضر این کرسی در قالب مقاله، کارگاه و نشست تخصصی چند برون‌داد مهم داشته است.

برخی از مهمترین اهداف و دستاوردهای کرسی شامل، تبیین سنت و مشرب عرفانی مولوی و جایگاه او در عرفان اسلامی، سنجش نیازهای جامعه در سطوح مختلف به اندیشه‌های مولوی برای دستیابی به حیات طیبه و تعالی فرهنگی و معنوی، تبیین ظرفیته‌ای موجود در آثار و دیدگاه های مولوی برای رفع نیازها و پاسخگویی به مسائل فرهنگی و معنوی جامعه و طراحی الگوها و شیوه‌های ترویج افکار مولانا در جامعه متناسب با سطوح مختلف نیازها است.

آیا اهدافی مرتبط با معرفی مولوی در دنیا و ارتباط با دیگر دانشگاه‌های جهان که دارای رشته‌های ادبیات فارسی هستند در نظر گرفته شده است؟

موضوع ترویج مولویپژوهی در دو حوزه جغرافیایی داخل ایران و خارج از کشور در نظر گرفته شده است، ظرفیت‌های موجود در این زمینه در خارج از کشور نیز بسیار زیاد است به نوعی که از حدود ۲۰ سال پیش توجه به مولانا، آراء و آثارش در غرب و همچنین در جهان عرب روبه فزونی نهاده بر همین اساس در این زمینه نیاز شدیدی به پژوهش های دست اول و کاربردی احساس می شود.

بنا بر آنچه گفته شد با چند دانشگاه و مرکز علمی در دیگر کشورها از جمله ژاپن، ترکیه، بوسنی و استرالیا که ظرفیت همکاری وجود دارد برای انجام پژوهش‌های مشترک هماهنگ شده و نتایج آنها تا ماه‌های آینده به ثمر می‌رسد. از آن جمله می‌توان طرح ترجمه آثار مولوی را نام برد که با همکاری دانشگاه مطالعات خارجی توکیو در حال انجام است.

 

اطلاعیه

 

دبیرخانه سیزدهمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی مهلت ارسال مقالات را تمدید کرد.

اطلاعات بیشتر

آخرین رویدادها


 انتشار اولین درسنامه کرسی مولوی پژوهی

نخستین درسنامه کرسی مولوی پژوهی با عنوان درسنامه مثنوی معنوی انتشار یافت.  

اطلاعات بیشتر

انتشار دوازدهمین اثر از مجموعه تحقیقات عرفانی:                   ترجمه رساله قشیریه اثر ابوعلی بن احمد العثمانی

 

کتاب «ترجمه رساله قشیریه اثر ابوعلی بن احمد العثمانی» به تصحیح دکتر سیده مریم روضاتیان و سید علی اصغر میرباقری فرد منتشرشد

اطلاعات بیشتر

کاربران آنلاین

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

درباره قطب علمی

معرفي قطب علمي و اهداف آن

حكمت و عرفان اسلامي ميراث گرانبهاي ديني و علمي و يكي از سرمايه‌هاي گرانسنگ فرهنگي به شمار مي‌رود  ضرورت دارد  تا گنجينه ارزشمند نسخ خطي عرفان اسلامي از ابعاد مختلف مورد بررسي و تحليل قرار گيرد. بدین منظور  بايد ابتدا آنها را احيا كرد و از قالب نسخ خطي بيرون آورد و به صورت منقح و تحقيق شده در اختيار اهل تحقيق قرار داد.  قطب علمي تحقيق در متون حكمي و عرفاني با توجه به اهميت و ضرورت موضوع فوق- چنان كه در برنامه پيشنهادي خود بيان كرده است- در مرحله اول فعاليت خود در نظر دارد سي تا چهل متن برگزيده از متون عرفاني را تصحيح كند.انجام این کار موجب می گردد که گنجینه گرانبهايي كه در بردارنده انديشه‌هاي ناب براي اعتلاي مقام انساني است در اختيار جامعه بشري قرار گيرد ودر مجاري فرهنگي، ادبي و اجتماعي و ابعاد مختلف انساني قابل استفاده باشد.

 

S5 Box

انتخاب زبان